Terapie

Psychoterapeutické aktivity na pravidelnej báze


Canisterapia

Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Pes ochotne prijíma a odráža emocionálne potreby dieťaťa, hlavne telesný kontakt. U agresívneho dieťaťa sa zlepšuje postoj k okoliu. Hyperaktívne dieťa sa uvoľní a upokojí, autistické deti sú otvorenejšie, vytrhnuté z vnútorného sveta. Terapeutka s psíkmi prichádza do liečebne 1-2x týždenne. 

Hydrokinezioterapia

Hydrokinezioterapia je pohybová liečba vo vodnom prostredí. Je ideálnym prostriedkom na prevenciu a terapiu najčastejších, ale aj tých zriedkavejších porúch pohybového aparátu. Cvičenie vo vode zlepšuje poruchy motoriky, zmierňuje bolesť, urýchľuje regeneráciu, znižuje napätie, stres a celkovo zlepšuje psychickú pohodu. 

Saunovanie

Intenzívne a suché teplo pôsobí najmä na uvoľnenie svalstva pohybového aparátu, podporuje zdravý spánok a navodzuje pocit šťastia. Účinok: regeneračný, posilnenie imunitného systému, relaxačný, celkové telesné a psychické uvoľnenie.

Hydroterapia-Vírivka

Je súčasťou rehabilitačnej terapie, absolvovanie perličkového kúpeľa či vodných trisiek pôsobí na báze podvodnej masáže. Jemná masáž vírivej vody zlepšuje prekrvenie končatín, aktivuje kožné receptory, uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť a zlepšuje kondíciu.

Posilňovanie

Posilňovanie je forma fyzického cvičenia, s cieľom budovať a formovať svalovú hmotu. Tento typ cvičenia pomáha zlepšovať telesnú kondíciu, fyzické zdravie ako aj celkovú psychickú pohodu, metabolizmus, znížiť množstvo telesného tuku, má pozitívny vplyv na hustotu kostí ako prevencia osteoporózy a znížiť riziko chronických ochorení, ako sú napr. srdcové choroby, cukrovka a hypertenzia. Taktiež bolo preukázané že posilňovanie má pozitívny vplyv aj na duševné zdravie, znižuje stres, zlepšuje náladu, posilňuje sebadôveru a sebavedomie. Posilňovanie zahŕňa vykonávanie celého radu cvikov, ktoré sa zameriavajú na rôzne svalové skupiny vrátane hrudníka, paží, chrbta, nôh a jadra tela. Využívame rôzne metódy ako TABATA , cvičenie aj s hmotnosťou vlastného tela a cvičenia s rôznymi pomôckami (TRX, BOSU, medicinbal, činky, atď.).

Rehabilitácia

Rehabilitácia sa zameriava na pohybový aparát. Cieľom rehabilitačnej liečby je zlepšenie pohybových schopnosti, zvýšenie svalovej sily, zlepšiť fyzický psychický stav.

Čo poskytujeme naším pacientom v rámci rehabilitácie:

Individuálna rehabilitácia je prispôsobená požiadavkám pacienta. Cvičenie je zameraná najmä na bolesť chrbta-uvoľňovanie skrátených svalov, posilňovanie oslabených svalov , stavy po zlomeninách, stavy po úrazoch, úprava a nácvik správneho držania tela.

Skupinové fyziocvičenia sú určené na liečbu a prevenciu ochorenia a bolesti chrbtice. Cvičenia sú zamerané na nácvik správneho stereotypu dýchania a držania tela. Využívame aktívne cvičenie, špeciálne metodiky podľa schopnosti pacienta. Pri cvičení používame rôzne rehabilitačné pomôcky ako napr. overbal, fitloptu za sprievodu príjemnej hudby. Cvičebná jednotka obsahuje cviky z jogy a pilatesu, kombinované s rehabilitačným cvičením.

Ergoterapia

Ergoterapia je liečebný postup, pri ktorom sa terapeuticky využíva pracovná činnosť podľa možností a schopností pacientov. Je založená na prístupe zameranom na človeka. Hlavným terapeutickým prostriedkom ergoterapie je zmysluplná činnosť alebo zamestnanie pacientov, ktorá považuje činnosť za cieľ aj prostriedok terapie.

Biblioterapia

Biblioterapia je liečba prostredníctvom kníh. Je to metóda psychoterapie, ktorá sa využíva pri liečbe závislosti, pri rôznych duševných chorobách, pri liečbe neuróz, schizofrénie či pri alkoholizme, alebo drogovo závislých ľudí. Pri liečení sa používa individuálna alebo skupinová terapia. Čítanie pomáha prekonávať depresívne stavy, riešiť vnútorné konflikty, ale aj pomáha účelne tráviť voľný čas a zvyšovať emocionálnu vyspelosť. Stavia na využívaní rôznych literárnych diel, ale často využíva aj vlastnú literárnu tvorbu -ako napríklad písanie denníkov, listov, poviedok, príbehov, básní, životopisov, odkazov a pod. Je určená pre rôzne vekové skupiny a taktiež pri rôznej problematike.

Meditácia

Meditácia alebo meditovanie je činnosť, ktorej zmyslom je uvedenie psychiky človeka do stavu väčšieho alebo hlbšieho sústredenia sa, pasívnej a tichej bystrosti. Meditácia je tréningom mysle. Trénujeme v nej schopnosť koncentrovať svoju pozornosť na jeden bod bez toho, aby myseľ odbiehala do minulosti alebo budúcnosti. Praktizuje sa aj ako prostriedok na zníženie stresu, zlepšenie mentálnej jasnosti a zvýšenie celkovej pohody. Prostredníctvom kontrolovaného dýchania, vizualizácie a koncentrácie nás meditácia povzbudzuje k spojeniu s naším vnútorným ja, čím nám poskytuje pocit pokoja a všímavosti.

Relaxácia

Relaxácia je hlboké uvoľnenie napätia na všetkých úrovniach: telesnej, psychickej, nervovej, emocionálnej. Je stav, kedy sa v tele uvoľňuje svalové a psychické napätie a dochádza k uvoľneniu mysle a tela so zážitkom vyrovnania, pokoja, vnútorného ticha.

Muzikoterapia

Stretnutia s profesionálnymi hudobníkmi. Ponorenie do tónov hudby pôsobí relaxačne, zlepšuje estetické cítenie. Hudba poskytuje veľa možností na vyjadrenie pozitívnych a negatívnych pocitov, ktoré môže byť ťažké vyjadriť slovne.

Keramika

Práca s hlinou, vytváranie jednoduchých výrobkov. Výborná relaxačná metóda na uvoľnenie napätia a zvládanie emocionálneho stresu. Hlina pôsobí na všetky zmysly, rozvíja jemnú motoriku, hotové výrobky robia deťom radosť a zvyšujú im sebavedomie. 

Kino

Sledovanie filmov je činnosť obľúbená naprieč generáciami, kedy ide vo všeobecnosti o pasívnu formu oddychu a relaxácie. Podľa mnohých odborných štúdii pomáha sledovanie zmysluplných filmov zlepšiť duševnú pohodu, náladu, znížiť mieru stresu, oddýchnuť si od vlastných problémov, motivovať k novým podnetom, záujmom a upevniť vzťah s rovesníkmi. Následný konečný efekt filmu je umocnený ešte diskusiou o zmysle filmu, dôležitých momentoch, dejových zvratov, emóciách, správaní postáv atď., spolu s psychológmi liečebne.

Duchovné slovo

Dobrovoľná aktivita pre tie deti, ktoré pociťujú, že okrem telesnej a duševnej potreby majú aj duchovnú. Raz týždenne prichádza za deťmi rehoľná sestra alebo kňaz. 

Ozveny - reakcia na Duchovné slovo

Bezpečný priestor pre deti ktoré sa chcú podeliť s tým, čo zažili pri aktivite Duchovné slovo.

Tanečný workshop

Pohybová aktivita, ktorá v sebe zahŕňa nácvik spoločných tancov, spoločenskú výchovu, vzájomnú spoluprácu, nácvik slušnej komunikácie, prejavovanie si vzájomnej úcty a rešpektu. A to všetko za sprievodu rytmickej hudby. 

Stolný tenis

Každý týždeň sa deti zúčastňujú stolného tenisu a následne raz do mesiaca sa uskutočňuje stolnotenisový turnaj s vyhlásením víťazov.  

Zumba a aerobik

Zumba a aerobik je druh kondičného vytrvalostného dynamického cvičenia vykonávaného za sprievodu hudby, ktoré zaťažuje srdcovocievnu, dýchaciu a pohybovú sústavu. Aerobik využíva tanečné pohyby spolu s rytmickými krokmi a skokmi. Všetky hodiny aerobiku začínajú rozcvičkou a naťahovaním. Až potom sa prechádza na intenzívnejšie cvičenie. Nakoniec prichádzajú uvoľňovacie a upokojovacie cviky a záverečné naťahovanie.

Športové aktivity, turnaje

Okrem bežných denných športových aktivít, pacientom v pravidelných intervaloch (raz za mesiac) pripravujeme aj rôzne turnaje (futbal, volejbal, stolný tenis, beh atď.). V letných mesiacoch organizujeme športové podujatia zamerané na atletiku, vytrvalostné športy a vodné hry. V individuálnych a skupinových športov sa pacienti okrem športových úspechov učia aj vzájomnej spolupráci/kooperácii, budujú v sebe kolektívne povedomie, súdržnosť, zmysel pre férovosť, tolerantnosť, sebadisciplínu, sebavedomie, prekonávanie vlastných limitov a hlavne radosť zo samotnej aktivity. 

Psychoterapeutické aktivity na mesačnej báze

Spoločenské aktivity- diskotéka

Počas pobytu v našom zariadení sa snažíme pacientom zmysluplne vypĺnať čas aj kultúrno-spoločenskými aktivitami. Raz mesačne pripravujeme tanečnú zábavu (diskotéku) spojenú so zábavnými disciplínami na koordináciu pohybov, rozvoj jemnej a hrubej motoriky, sústredenosť, budovanie nových návykov, vzájomnú spoluprácu, verbálnu a neverbálnu komunikáciu. Riešenie situácii kreatívnymi a inovatívnymi spôsobmi. Vzájomný rešpekt a tolerancia medzi pacientami je neoddeliteľnou súčasťou. Jednotlivé aktivity sú tematicky prepojené a tak celkový zážitok ešte viac umocňujú a upevňujú. 

Besedy s peer terapeutom o závislostiach

Pravidelné stretnutia s abstinujúcim alkoholikom, prevenčné prednášky spojené s otvorenou diskusiou, informácie sprostredkované na základe vlastných skúseností sú pre adolescentov prístupnejšie. 

Besedy s policajnou preventistkou

Preventistka Policajného zboru realizuje besedy so zameraním na jednotlivé oblasti, s ktorými sa môžu deti a teenageri stretnúť, šikana, pravidlá na sociálnych sieťach, užívanie psychoaktívnych látok, trestná činnosť, extrémizmus.  

Omša

Konanie svätej omše, možnosť spovede pre veriace deti a adolescentov na dobrovoľnej báze. 

Červený nos Clowndoctors

Pravidelné návštevy zdravotných klaunov na oddeleniach. Pozitívny prístup a humor pomáha znížiť pocity úzkosti, strachu a zlepšiť psychickú pohodu. Deťom sa venujú profesionálne vyškolení klauni, ktorí humor berú vážne. 

Príležitostné psychoterapeutické aktivity 

Cirkus Paciento

Deti počas týždňového programu trénujú v spolupráci so zdravotnými klaunami cirkusové čísla, s ktorými sa na záver predvedú publiku vo veľkolepom predstavení, kde sú práva ony hlavnými hviezdami. Cieľom je motivovať detských pacientov niečo dosiahnuť, zvýšiť u nich sebavedomie a vzbudiť chuť k životu. 

Programovanie s ozobotmi

Atraktívne a zábavné spoznávanie robotických technológií aplikovateľných v reálnom svete. Ozobot u detí rozvíja kreativitu, logické a informatické myslenie, učí základom programovania a robotiky. 

Prednášky z Trebišovského múzea 

Prednášky zameraná na rôzne témy z histórie. 

Interaktívne divadelné predstavenie

Deti hrajú rozprávku podľa inštrukcií herca, prezliekajú sa, sú aktívne vtiahnuté do deja, navzájom spolupracujú, kreatívne spoločne tvoria príbeh s dobrým koncom. Táto forma terapie sa uskutočňuje niekoľko krát v roku.

Fraktálna kresba

Fraktálna kresba je aj forma arteterapie, aj diagnostická metóda. Metóda fraktálneho kreslenia je založená na línii, farbe a nevedomom odtlačku nášho osobného rukopisu, ktorý identifikujeme pomocou kresby a predstavuje množstvo informácií o nás, hlavne o našom emocionálnom prežívaní. Psychologička s deťmi pracuje raz mesačne. 

Kurz prvej pomoci

Prednáška s názornými ukážkami a nácvikom najdôležitejších zásad poskytovania prvej pomoci s lektormi Slovenského Červeného kríža, kurzy sa opakujú niekoľko krát v roku.

Majáles

V rámci osláv 1. mája sú deti zapojené do stavania a zdobenia májového stromu. Program je doplnený speváckymi a tanečnými vystúpeniami, ktoré si deti pripravili.

Mikulášsky program s diskotékou

Program detí pre deti, piesne, básne scénky, ktoré si deti nacvičili a predviedli svätému Mikuklášovi, ktorý mal pre každého sladkú odmenu. Po vystúpení spoločná diskotéka, pesničky na želanie. 

Arteterapia

Arteterapia znamená liečbu výtvarným umením. Výsledný artefakt sa nehodnotí z estetického hľadiska, dôležitý je skôr proces tvorby, obsah a výpovedná hodnota. Dôležitým aspektom je podpora tvorivých schopností a vzájomný rešpekt. Výtvarná tvorba obohacuje tvorivosť, posilňuje sústredenie, vnímavosť, sebavyjadrenie, sebareflexiu, vizuálne a verbálne usporiadanie zážitkov.  


Zdobenie medovníkov - rodinná terapia

V rámci predvianočného obdobia si rodičia s deťmi ozdobili medovníky, v uvoľnenejšej atmosfére, za asistencie psychológov, bolo našim cieľom prehĺbenie vzájomných vzťahov v rodine, vedenie rodičov k spolupráci s deťmi, hravou formou zlepšovať emocionálne vzťahy v rodine.

Predvianočné čítanie

V rámci prípravy na sviatky raz týždenne čítame vianočné príbehy, spievame koledy a vianočné piesne, pripomíname si adventné tradície a zvyky.